• Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej

• 13 marca uczniowie ze szkół Gminy Pelplin mieli okazję pokazać swoją wiedzę z zakresu ratownictwa i ochrony przed pożarami. Miło nam poinformować, że w kategorii gimnazjum dwa pierwsze stopnie podium zajęły nasze uczennice :) Pierwsze miejsce zajęła Julia Sak, a drugie - Agnieszka Habas - obie z klasy III b. Gratulujemy dziewczętom i życzymy powodzenia w kolejnych etapach. :)

• Kociewskie Pioro dla Modraków

• Kociewskie Pióro jakie otrzymały nasze Modraki to niezwykłe docenienie 20 letniej pracy zespołu. To podziękowanie dla wszystkich, ktorzy kiedykolwiek pracowali w zespole i ktorzy przyczynili sie do tego , ze przez tyle lat Modraki cieszą sie niesłabnącą popularnoscia.Z dumą spogladalam na wzruszoną Panią Alicję Watkowską, która pięknym wierszem podziękowała za to wyróżnienie. To przeciez Ona stworzyła ten ludowy zespół, a od wielu lat wraz z Panią Aleksandrą Szynalewską tworzą niezastąpiony duet dzięki , któremu mamy na Kociewiu Modraki.

Lucyna Bielińska

• "Modraki" świętują 20 lat!

•

Minęło dwadzieścia lat, kiedy zespół „Modraki” po raz pierwszy wystąpił z kociewskim repertuarem przed szkolną publicznością. W ciągu tych lat  wielokrotnie prezentował przedstawienia, gadki, piosenki i tańce kociewskie, a także uświetniał swoimi występami wiele uroczystości religijnych, przeglądów ludowych i imprez okolicznościowych.

Dzięki współpracy z pelplińskim kołem esperantystów  - zespół miał także  okazję prezentować się w wielu krajach Europy.  Promował kociewski folklor w Niemczech, Belgii, Włoszech, Francji, Szwecji, Litwie, Irlandii i Ukrainie. Wszędzie  występy przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. W ciągu 20 lat przewinęło się przez zespół około 300 osób. Scenariusz jubileuszowego spektaklu pt. „Jam Kociewiak ty Kaszeba – my dzieci jednygo nieba” opracowała Emilia Rulińska oraz Alicja Watkowska.

Spektakl mógł być zrealizowany dzięki współpracy Modraków z zespołem Młoda Kościerzyna i był przygotowywany podczas  3 – dniowych warsztatów poprzedzających jubileuszowe uroczystości. Wsparcie finansowe  na organizację warsztatów otrzymano z samorządu powiatu tczewskiego - 9 tyś zł oraz gminy Pelplin - 5 tyś zł z projektu opracowanego przez Fundację Jedynka Dzieciom.

W przedstawieniu wzięło udział ponad 100 członków obu zespołów, którzy najpierw uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Katedralnej. Widzowie zebrani w sali Biblioteki Diecezjalnej ogromnymi oklaskami nagrodzili młodych artystów  z obu zespołów. Odebrano mnóstwo gratulacji i życzeń.

Widowisko  „Jam Kociewiak, ty Kaszeba – my dzieci jednygo nieba” przedstawiono także 20 listopada 2017 roku  na występach w Kościerzynie.  Gośćmi na spektaklu była starosta powiatu kościerskiego, burmistrz Kościerzyny, dyrektorzy szkół  i przedszkoli oraz rodziny członków zespołu Młoda Kościerzyna. Tym razem obydwa zespoły otrzymały także mnóstwo podziękowań i gromkich oklasków.