• 100. rocznica powrotu Pelplina do wolnej Polski

• 28 stycznia 2020 r.

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Nie wszędzie jednak mogły zawisnąć tego dnia biało - czerwone flagi. Jednak wszędzie dzień ten wlał otuchę w serca Polaków, którzy wierzyli, że i o nich Polska się upomni. Choć mieszkańcy Pelplina czekali na ten dzień jeszcze bardzo długo, to i tu 28 stycznia 1920 r. zaświtała WOLNOŚĆ. Tego dnia przybyło do miasta Wojsko Polskie, które oficjalnie przejęło Pelplin we władanie Rzeczypospolitej. Tak historycy w książce „Pelplin” opisują to wydarzenie:

"W środę 28 stycznia 1920 roku już rano kapela złożona z 12 muzykantów odegrała z wieży katedralnej kilka pieśni narodowych. Ulice przybrano barwami narodowymi, młodzież i stowarzyszenia z chorągwiami ustawiły się od dworca do katedry. Wśród bicia dzwonów około godz. 11 przybył oddział ułanów krechowieckich pod dowództwem rotmistrza Podhorskiego i załoga pociągu pancernego. W południe wmaszerował pod dowództwem pułkownika cały pułk w sile 1200 żołnierzy, przybyły wprost z frontu. Po powitaniu na rynku odbyło się wieczorem nabożeństwo dziękczynne w katedrze". (J. Ciemnołoński, J. ST. Pasierb, Pelplin, s. 40)

28 stycznia 2020 r. świętowaliśmy 100. rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia :)

• Orszak Trzech Króli

• 6 stycznia 2020

6 stycznia w całej Polsce odbywają się uroczyste przemarsze Orszaku Trzech Króli. O kilku lat barwny korowód maszeruje też ulicami Pelplina. Od samego początku w uroczystości bierze udział także nasza szkoła. Przemierzamy wraz z królem Kacprem drogę sprzed budynku naszej "Jedynki" na plac przed urzędem Miasta i Gminy Pelplin. Przemarsz jest upamiętnieniem wydarzenia jakim było przebycie drogi Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Baltazara oraz Melchiora do Betlejem, by oddać cześć narodzonemu Jezusowi.

Po uroczystościach przed urzędem, gdzie spotykają się trzy orszaki Kacpra, Melchiora i Baltazara, wszyscy uczestnicy  udają się na uroczystą mszę świętą sprawowaną przez Biskupa Ryszarda Kasynę.

❣️Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz przyjaciołom za włączenie się w uformowanie wspaniałego orszaku ❤️

• Jesełka 2019

• 20 grudnia 2019

Aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie klasy Va pod opieką wychowawczyni, pani Anny Sak oraz pani Agaty Glejt. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa.. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia oraz wcielonego Boga, który narodził się w stajni. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Lucyna Bielińska, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączyła się także pani Ewa Nowogrodzka Wiceburmistrz Pelplina.