• Orszak Trzezch Króli
     • Orszak Trzezch Króli

     • Około miliona ludzi w ponad 500 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy za granicą wzięło udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli. W tym roku już po raz czwarty do tego grona dołączyli mieszkańcy Pelplina. Orszak wyruszył z trzech stron miasta, pod wodzą Trzech Królów i zgromadził wielką rzeszę ludzi. Jeden z pochodów uformował się przy naszej szkole i pod wodzą Króla Kacpra, przy śpiewie kolęd wyruszył na plac Grunwaldzki. W rolę Króla Kacpra, który przewodził naszemu niebieskiemu orszakowi wcielił się w tym roku pan Michał Kaszowicz. Przed Urzędem Miasta i Gminy powitał nas Pan Burmistrz Patryk Demski, a wszystkie grupy utworzyły jeden barwny korowód i wyruszyły do katedry. Królowie złożyli tam pokłon Dzieciątku Jezus. O godz. 1200 wszyscy uczestniczyli we mszy świętej. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w przygotowanie pochodu „niebieskiego”. Do zobaczenia za rok :)

    • Czekając na Święta... Uczymy Dzieci Programować
     • Czekając na Święta... Uczymy Dzieci Programować

     • Uczniowie klasy III b tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyli swój udział w niesłychanie ciekawym, ogólnopolskim projekcie „Czekając na Święta... Uczymy Dzieci Programować”. Przez trzy tygodnie dzieci pod opieką p. Anny Szczygeł oraz wychowawczyni pani Kingi Jaworskiej poznawały tajniki kodowania, a wykonane zadania oznaczały na kalendarzu adwentowym. Wśród zadań były łamigłówki, zakodowane obrazy oraz zadania, które miał wykonać "nowy przyjaciel" sympatyczny, mały - robot pieszczotliwie nazywany „Ozim”. Dla wszystkich była to niesamowita przygoda i wielkie wyzwanie. Choć zakończyliśmy nasz adwentowy projekt, to zapewne nie zakończyliśmy naszej przygody z kodowaniem... Ta dopiero zacznie się na dobre. Tym bardziej, że dotrą do nas wkrótce nowe pomoce do nauki. Podobno już są w drodze :)

    • Góra Grosza
     • Góra Grosza

     •  

      „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”

      Święta Bożego Narodzenia zachęcają wszystkich do pomocy charytatywnej osobom bardziej potrzebującym lub doświadczonym przez los. Tuż przed Świętami w naszej szkole obok wielu akcji pomocy innym, uczniowie aktywnie zbierali „grosze” włączając się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza”. Jak co roku zbieramy „grosze” na pomoc dzieciom wychowującym się poza domem rodzinnym, aby wesprzeć ich pasje, zainteresowania oraz współfinansując im specjalistyczne zajęcia. Szczególnie dzieci z klas I – III bardzo chętnie mobilizowane przez wychowawców przynoszą grosze „zarażając” innych swoim entuzjazmem. W tym roku zebraliśmy około 350 zł głównie w monetach 1 -,2-, 5 -groszowych. Uzbieraliśmy około 10300 monet :) Dziękuję wszystkim za wrzucone datki, a gimnazjalistom z klasy II b oraz Juli Sak i Agnieszce Habas z klasy III b za zbieranie i pakowanie monet. Do zobaczenia za rok.

      szkolny opiekun akcji Alicja Habas

    • Ach co za noc...
     • Ach co za noc...

     • Jasełka które na długo zapamiętamy. Przepiękne wykonanie, niesamowita scenografia i aktorzy bez tremy, a do tego anielskie glosy, śpiewające świąteczne piosenki i kolędy. Wszystko to dzięki Paniom Hannie Stopie i Kindze Jaworskiej oraz dzieciom z klas III a i III b. Całość dopełniają przepiękne zdjęcia pana Romana Hudzika. Serdecznie dziękujemy :)

    • Braterstwo w Biblii - IX Konkurs Biblijny
     • Braterstwo w Biblii - IX Konkurs Biblijny

     • 7 grudnia młodzi bibliści  ze  szkoły podstawowej i gimnazjum po raz kolejny stanęli „oko w oko” ze Słowem Bożym. Właśnie tego dnia odbył się szkolny etap IX Konkursu Biblijnego Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. W konkursie wzięło udział 47 uczniów naszej szkoły, którzy rywalizowali o awans do etapu rejonowego. W grupie gimnazjalistów nominacje zdobyli: Daria Gajos, Daria Kotowska oraz Agnieszka Habas. Wśród uczniów klas siódmych najlepiej wypadli: Jakub Mieliński i Mikołaj Huzior. Spośród uczniów klas 4-6 sp awansowali: Karolina Kołodziej, Oliwia Nowaczyńska i Amelia Dahlke. Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział, a zwycięzcom życzymy powodzenia na kolejnym etapie już pod koniec lutego.

    • W meandrach prawa...
     • W meandrach prawa...

     • Temida - grecka bogini prawa, praworządności i sprawiedliwości jest symbolem pewnego porządku społecznego oraz tych, którzy stoją na jego straży - prawników. 7 grudnia gimnazjaliści oraz uczniowie klas VII sp uczestniczyli w spotkaniu z mecenasem Jakubem Puszkarskim, który w ciekawy i przystępny sposób przybliżył im funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dziękujemy Fundacji TENEO, mec. Jakubowi Puszkarskiemu oraz Konradowi Mani za interesujące spotkanie.

    • "Modraki" świętują 20 lat!
     • "Modraki" świętują 20 lat!

     •  

      Minęło dwadzieścia lat, kiedy zespół „Modraki” po raz pierwszy wystąpił z kociewskim repertuarem przed szkolną publicznością. W ciągu tych lat  wielokrotnie prezentował przedstawienia, gadki, piosenki i tańce kociewskie, a także uświetniał swoimi występami wiele uroczystości religijnych, przeglądów ludowych i imprez okolicznościowych.

       Dzięki współpracy z pelplińskim kołem esperantystów  - zespół miał także  okazję prezentować się w wielu krajach Europy.  Promował kociewski folklor w Niemczech, Belgii, Włoszech, Francji, Szwecji, Litwie, Irlandii i Ukrainie. Wszędzie  występy przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. W ciągu 20 lat przewinęło się przez zespół około 300 osób. Scenariusz jubileuszowego spektaklu pt. „Jam Kociewiak ty Kaszeba – my dzieci jednygo nieba” opracowała Emilia Rulińska oraz Alicja Watkowska.

       

      Spektakl mógł być zrealizowany dzięki współpracy Modraków z zespołem Młoda Kościerzyna i był przygotowywany podczas  3 – dniowych warsztatów poprzedzających jubileuszowe uroczystości. Wsparcie finansowe  na organizację warsztatów otrzymano z samorządu powiatu tczewskiego - 9 tyś zł oraz gminy Pelplin - 5 tyś zł z projektu opracowanego przez Fundację Jedynka Dzieciom.

      W przedstawieniu wzięło udział ponad 100 członków obu zespołów, którzy najpierw uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Katedralnej. Widzowie zebrani w sali Biblioteki Diecezjalnej ogromnymi oklaskami nagrodzili młodych artystów  z obu zespołów. Odebrano mnóstwo gratulacji i życzeń.

       

      Widowisko  „Jam Kociewiak, ty Kaszeba – my dzieci jednygo nieba” przedstawiono także 20 listopada 2017 roku  na występach w Kościerzynie.  Gośćmi na spektaklu była starosta powiatu kościerskiego, burmistrz Kościerzyny, dyrektorzy szkół  i przedszkoli oraz rodziny członków zespołu Młoda Kościerzyna. Tym razem obydwa zespoły otrzymały także mnóstwo podziękowań i gromkich oklasków.

       

       

  • Galeria zdjęć

    brak danych